Lista aktualności Lista aktualności

ODPUST TUCHOWSKI 2020

Tegoroczny Odpust Tuchowski odbywał się od 4 do 8 września a jego hasło przewodnie brzmiało: „Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie”. Na zakończenie odpustu, 8 września o godz.18 odprawiana była uroczysta Msza Święta, podczas której do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali leśnicy, myśliwi oraz pracownicy parków krajobrazowych.

Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Wąchała, proboszcz z Nowego Wiśnicza. W kazaniu zwrócił uwagę na to, że każdy z nas przez szczególne wybranie przez Boga został obdarzony chwałą tak jak Maryja i że każdy z nas jest do czegoś w życiu powołany, jednak życie na ziemi jest tylko pewnym etapem. Naszym ostatecznym celem jest życie wieczne. Leśnik, myśliwy, pracownik parków, który uznaje Boga za Stwórcę miłuje siebie i drugiego człowieka. Dlatego też wszyscy, nie tylko pracownicy przyrody muszą uznać, że Bóg jest Stwórcą Świata – apelował kaznodzieja. Bóg daje nam się poznać przez piękno przyrody, jednak może to dostrzec tylko człowiek duchowy, który swój wzrok ma utkwiony w Bogu. Maryja na duchowej pielgrzymce naszego życia, uczy nas i pomaga nam zaufać Bożej woli oraz uczy nas złączyć nasze życie z chrześcijańskim przeznaczeniem do życia wiecznego, gdzie czeka na nas kochający Bóg Ojciec – podkreślił ks. Krzysztof.

W pielgrzymce brały udział poczty sztandarowe Nadleśnictwa Gromnik i Nadleśnictwa Stary Sącz oraz pięciu kół łowieckich Okręgu Tarnowskiego. W uroczystości uczestniczyli Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Marek Świderski oraz Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Marcin Guzik.