Lista aktualności Lista aktualności

Jubileuszowa pielgrzymka leśników

8 lipca podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, pielgrzymowali leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych.

Była to już 15 jubileuszowa pielgrzymka małopolskich leśników którzy wraz z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Janem Kosiorowskim przybyli do cudownego obrazu Pani Ziemi Tarnowskiej, by dziękować za miniony szczęśliwy rok.

Wśród pielgrzymujących leśników obecni byli: zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Tadeusz Dragon oraz nadleśniczowie. Celebransem uroczystej Mszy świętej i kaznodzieją był  ks. Piotr Filipek z Brzostka. Licznie przybyłe poczty sztandarowe z RDLP, nadleśnictw, kół łowieckich jak również Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowej, nadały Mszy świętej uroczystą oprawę.

Kaznodzieja w swoich rozważaniach zaakcentował, iż myśliwi są obecnie plugawieni i poniżani. Mówił on: ,,Nie da się być myśliwym, leśnikiem jeśli się nie ma do tego pasji, powołania. Panuje model myśliwego- barbarzyńcy, który potrafi niszczyć, zabijać, o nic nie dbać. Tak naprawdę są to ci, którzy w sposób odpowiedzialny wypełniają namysły i nakaz Boga: ,,czyńcie sobie ziemię poddaną'' Ks. Piotr zapewnił leśników, że w niebie będą lasy, zioła, ptaki, zwierzęta, ponieważ w chwale zbawionych będzie uczestniczył cały kosmos. Z rajskiego ogrodu coś pozostało na ziemi- bliski kontakt z przyrodą. Nie bójmy się dawać świadectwa, że przyroda jest dziełem Bożym, poznajemy piękno Stwórcy. O ile las jako przyrodniczy twór jest fascynujący, to o tyle zaskakujące jest to, jak fascynujący może być las ludzkich pasji ‘'

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to główne Sanktuarium Maryjne diecezji tarnowskiej. Największym skarbem jest pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku, słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej, który dzięki staraniom redemptorystów został ukoronowany 2 października 1904 roku.